Ochlazování, hydromasáž

Ochlazovací procedura je zcela nezbytnou součástí sauny - bez něj může být saunování i nebezpečné.

Pro ochlazování platí, že jakmile pocítíme potřebu tepla, je nutné ochlazování ukončit a posadit se v klidné místnosti s běžnou pokojovou teplotou. Zde chvilku odpočíváme. Pokud máte pocit, že jste se zchladili příliš, můžete zahřát svůj krevní oběh krátkou (3-5minutovou) teplou lázní nohou v sedě.

Prudké změny teplot, tedy i ochlazení po saunování, podle studií fungují jako "výcvikový tábor" pro vaši imunitu. Nemusíte se za každou cenu nutit do šokového zchlazení. Způsobů snížení tělesné teploty po saunování existuje mnoho a u nás si vybere každý.

Ochlazení vzduchem

Základní praktika, kdy se ochladíme pouhým vyjitím ze sauny a v klidném posedu se aklimatizujeme na okolní teplotu. V zimních měsících je vhodné využít chladného vzduchu venku. Tato metoda je vhodná pro všechny bez rozdílu. Je potřeba jen dát pozor na délku zchlazení, abyste se neprochladli. Ti odvážnější mohou navíc skočit třeba do čerstvě nasněžených závějí.

Ochlazení masážní sprchou 

Klasickým a nenáročným způsobem ochlazení je osprchování. To je také doporučováno lidem s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce a cév, ale také menším dětem nebo těhotným ženám. Můžete si totiž sami nastavit teplotu, proto ochlazení není tolik prudké. Bohužel ale pro zdravého člověka ani tolik efektivní. Hydromasáž  je druh masáže, která se provádí pomocí vody. Voda vychází pod tlakem ze speciálních trysek. Tato léčba regeneruje tělo po cvičení, zlepšuje krevní oběh, uvolňuje, usnadňuje usínání, uklidňuje metabolické poruchy. Rovněž má pozitivní vliv na vzhled kůže, např. vyhlazuje ji, redukuje strie a symptomy celulitidy. Hydromasáž je také doporučována pro některá onemocnění, např. Klouby (ztuhlost, bolest) nebo dýchací systém. Konstrukce hydromasážního panelu zahrnuje trysky. Jsou umístěny uprostřed panelu v řadě nebo symetricky na obou stranách. Vytvářejí jeden nebo několik proudů vody. Panel je poté vybaven regulátorem, který nastavuje typ proudu. 

Ochlazovací ledové vědro

Jedná se o prudké jednorázové ochlazení ledovou vodou. Ve výšce umístěné vědro je naplněno studenou vodou. Po saunování jej na sebe jednoduše obrátíte. Šok, který ledová voda způsobí má intenzivní a pozitivní vliv také na psychiku. Šokové ochlazení způsobuje okamžitou reakci cévního systému. Proto je tato metoda především vhodná pro zdravé jedince, jelikož ledová voda v první řadě dopadne na hlavu. Pacientům s kardiovaskulárními onemocněními by mohlo hrozit riziko mozkové příhody.

Ochlazovací sud

Je výborným prostředkem pro ochlazování v sauně pro každého (kdo si troufne). Díky pozvolnému vstupu se můžete rozhodnout, kam až zajdete. Zároveň ale dochází k rázné teplotní změně na celém těle zároveň. Tato praktika vychází z tradičního finského způsobu ochlazování se v zamrzlém jezeře, kam se vyseká otvor a po saunování se do něj skáče. Ochlazovací kádě jsou oblíbené především u zkušených saunérů, kteří jsou schopni sedět v ledové vodě i několik minut. Opět pozor na to, abyste to s časem zchlazování nepřehnali. Mohli byste si jinak uhnat třeba zánět močových cest.